همه چیز درباره مضرات روغن زیتون | 8 ضرر جدی روغن زیتون برای بدن!

روغن زیتون حاوی ویتامین‌های E، A و K بوده و سرشار از آنتی اکسیدان است. مصرف روزانه روغن زیتون تقریباً مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما اگر بیش از اندازه استفاده شود، می‌تواند اختلال‌هایی را در بدن پیش بیاورد. افزایش وزن، واکنش‌های آلرژیک، جوش‌های سرسیاه و سوءهاضمه از عوارض کوتاه‌مدت مصرف بی‌رویه روغن زیتون است. در زمان‌های بیشتر، مصرف زیتون بیش از حد مجاز ممکن است عملکرد کلیه‌ها را نیز مختل کند یا باعث کاهش فشار خون و سکته شود. در ادامه درباره مضرات روغن زیتون بیشتر صحبت می‌کنیم.

مضرات روغن زیتون | 8 ضرر جدی روغن زیتون برای بدن!

عوارض روغن زیتون

با وجود اینکه فواید روغن زیتون زیاد است، اما مصرف هر ماده غذایی ممکن است اثرات جانبی هم داشته باشد. سایت lybrate در رابطه با استفاده بیش از حد از روغن زیتون می گوید:

Over-consumption of olive oil can cause a massive fall in the blood pressure and may lead to problems like dizziness, lightheadedness, stroke, and even kidney failure.

در ادامه درباره مضرات روغن زیتون برای بدن صحبت می‌کنیم و 8 ضرر جدی آن را بررسی خواهیم کرد:

یک: مضرات روغن زیتون برای مو

از ماساژ روغن زیتون می‌توان برای تقویت ریشه مو یا درمان شوره سر استفاده کرد. روغن زیتون حاوی ویتامین‌های E و K است که باعث حفظ رطوبت موی سر شده و در درمان مو خوره و شکنندگی موها نیز موثر است؛ اما این تمام ماجرا نیست. اگر روغن زیتون بیش از اندازه روی پوست سرتان بماند، به محلی برای رشد باکتری‌های شوره سر تبدیل می‌شود. نکته دیگر اینکه منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش‌های پوستی خواهد شد. در نتیجه اگر از روغن زیتون برای تقویت موها استفاده می‌کنید، باید در کمتر از نیم ساعت آن را کاملاً با آب گرم و شامپو بشویید.

دو: مضرات روغن زیتون در بارداری

به خاطر ویتامین‌های فراوان و فیبر موجود در روغن زیتون، به زنان باردار توصیه می‌شود که از روغن زیتون بیشتر استفاده کنند؛ اما مصرف بیش از اندازه این فراورده ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک یا نارسایی کلیوی در زنان باردار شود. در ضمن این ماده غذایی با برخی از داروهای رقیق کننده خون تداخل دارد و باعث کاهش فشار خون می‌شود. به همین خاطر زنان باردار بهتر است قبل از مصرف روغن زیتون، این موارد را با دکتر خود چک کنند.

سه: فواید و مضرات روغن زیتون برای پوست صورت

مضرات روغن زیتون برای پوست صورت

از روغن زیتون در تولید ماسک‌های صورت یا آبرسانی به پوست استفاده می‌شود. از خواص روغن زیتون برای صورت این است که باعث جوان‌سازی پوست صورت شده و در درمان چین و چروک‌ها یا رفع لکه‌های پوستی موثر خواهد بود. اما نباید فراموش کرد که روغن زیتون، یک فراورده روغنی سنگین است. به همین خاطر اگر بیش از اندازه روی سطح پوست بماند، باعث مسدود شدن منافذ پوستی می‌شود. نتیجه این اتفاق هم چیزی جز ظاهر شدن جوش‌های سرسیاه و آکنه‌های پوستی نیست.

برای جلوگیری از این آسیب‌ها، بهتر است از روغن زیتون در حد یک لایه نازک استفاده شود. همچنین باید چند دقیقه پس از مصرف، سطح پوست را کاملاً شست‌وشو داد تا این مشکل رفع شود.

نکته دیگر اینکه پوست برخی از افراد ممکن است نسبت به روغن زیتون حساس باشد. در این‌گونه افراد استفاده از روغن زیتون باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شود. برای مثال بهتر است برای نوزادان به هیچ عنوان از روغن زیتون استفاده نکنید. زیرا پوست حساسی دارند و مصرف روغن زیتون ممکن است به آن‌ها آسیب برساند.

اگر شک دارید پوستتان نسبت به روغن زیتون حساس است یا خیر، ابتدا فقط یک بخش کوچکی از پوست را به روغن زیتون آغشته کنید؛ سپس وضعیت سلامت این ناحیه را تا 48 ساعت بررسی کنید. اگر هیچ واکنش آلرژیکی مشاهده نکردید، می‌توانید از روغن زیتون با خیال راحت‌تری استفاده نمایید.

چهار: مضرات روغن زیتون برای یبوست

روغن زیتون به‌عنوان یک ملین شناخته می‌شود. در کسانی که مشکل یبوست یا بیماری‌های روده دارند، روغن زیتون جایگزین خوبی برای دیگر روغن‌های گیاهی و حیوانی است چرا که طبع روغن زیتون گرم و تر است و به درمان یبوست کمک می‌کند. اما اگر میزان مصرف روغن زیتون کنترل نشود، معده و روده قادر به هضم آن نیستند و تاثیر آن کاملاً برعکس می‌شود. مصرف بی‌رویه روغن زیتون باعث ایجاد بیماری اسهال شده یا مشکلات دیگری در فرایند دفع ایجاد می‌کند.

پنج: مضرات روغن زیتون برای کبد چرب

با وجود اینکه روغن زیتون جایگزین خوبی برای روغن‌های گیاهی و حیوانی است؛ اما فراموش نکنید که این ماده غذایی همچنان در دسته روغن‌ها قرار می‌گیرد. اگرچه روغن زیتون فقط 13 درصد چربی اشباع دارد، اما مصرف بیش از اندازه آن، می‌تواند عملکرد کبد را مختل کند و سبب بیماری کبد چرب شود.

کسانی که دچار بیماری کبد چرب هستند، بهتر است در مصرف روغن‌ها با احتیاط بیشتری عمل کنند. این مورد در رابطه با روغن زیتون یا هر روغن دیگری هم پایدار است.

شش: سنگ کیسه صفرا، مهم‌ترین آسیب روغن زیتون

یکی از عوارض جدی روغن زیتون، ایجاد سنگ کیسه صفراست. صفرایی که در حالت عادی کبد تولید می‌کند، در کیسه صفرا انباشته می‌شود؛ اما وقتی از روغن زیتون به میزان زیاد استفاده کنید، این چربی انباشته شده باعث مسدود شدن کیسه صفرا شده و در بلندمدت سبب ایجاد سنگ کیسه صفرا می‌شود.

در واقع وقتی بیش از اندازه چربی مصرف می‌کنید، کیسه صفرا شروع به ترشح و امولسیون کردن این چربی‌ها می‌کند. این عمل در نهایت منجر به مسدود شدن کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا می‌شود.

هفت: مضرات روغن زیتون برای گوارش

مصرف بیش از اندازه روغن زیتون ممکن است به سیستم گوارشی آسیب وارد کند. روغن زیتون یک فراورده غذایی سنگین است. معده برای هضم چربی‌های اشباع و غیراشباع نیاز به فعالیت‌های بیشتری دارد. زمانی که بیش از اندازه چربی مصرف می‌کنید، معده را به دردسر می‌اندازید. نتیجه این عمل هم چیزی جز درد معده و مشکلات گوارشی نیست.

نکته دیگر اینکه روغن زیتون یک ملین است و در برخی از مواقع، برای رفع التهابات معده و روده استفاده می‌شود. اما اگر دچار بیماری‌های گوارشی مثل اسهال باشید، مصرف آن باعث شدت گرفتن اسهال یا بیماری‌های گوارشی می‌شود.

نکته دیگر اینکه مصرف روغن زیتون در برخی از افراد باعث مشکلات آلرژیک می‌شود. این آلرژی ممکن است با مشکلات تنفسی یا تاول تاول شدن پوست همراه باشد. همچنین این واکنش‌های آلرژیک امکان دارد در افراد ایجاد زخم معده یا روده کند.

مضرات روغن زیتون در طب سنتی

مضرات روغن زیتون در طب سنتی

روغن زیتون از نظر طب سنتی دارای طبع گرم و مرطوب است. به همین خاطر توصیه شده همراه با غذاهای سرد، مثل برنج، مرغ، گوشت گاو و… استفاده شود. با این حال از نظر طب سنتی هم مضراتی برای روغن زیتون ذکر شده است.

از نظر طب سنتی طبع بدن باید به سمت اعتدال پیش برود. هر چیزی که این اعتدال را مختل کند، مشکل‌ساز می‌شود. در نتیجه با توجه به طبع گرم و مرطوب روغن زیتون، نباید این فراورده را با غذاهایی که خودشان طبع گرم دارند مصرف کرد. برای مثال غذاهایی مثل خورشت فسنجان، آبگوشت، حلوا، بادمجان و… مواردی هستند که بهتر است در آن‌ها از روغن زیتون استفاده نشود. یا اینکه در میزان مصرف آن دقت گردد.

سخن آخر

ایجاد سنگ صفرا، کاهش فشار خون، مشکلات گوارشی مثل ایجاد اسهال، واکنش‌های آلرژیک، مشکلات پوستی و… از مضرات روغن زیتون هستند. البته این مشکلات اغلب زمانی ایجاد می‌شوند که از روغن زیتون بیش از اندازه استفاده کنید یا از قبل بیماری‌های زمینه‌ای داشته باشید. اگر درباره فواید و ضررهای روغن زیتون سوال دیگری دارید، در کامنت‌ها پاسخگوی شما خواهیم بود.

 

سوالات متداول

1- شایع ترین مضرات روغن زیتون در طب سنتی چیست؟

مصرف بیش از حد روغن زیتون باعث سست شدن دریچه معده، ایجاد سنگ صفرا، کاهش فشار خون، مشکلات گوارشی مثل اسهال، واکنش‌های آلرژیک و مشکلات پوستی می شود.

2- عوارض روغن زیتون برای پوست صورت چیست؟

از مهم ترین عوارض روغن زیتون برای پوست صورت می توان به ایجاد جوش های سر سیاه، آکنه و آلرژی پوستی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *