8 خواص زیتون پرورده که شما را شگفت زده می کند!

کمک به هضم سریع‌تر غذا، تامین‌ ویتامین‌های موردنیاز بدن، مفید بودن برای سلامت و شفافیت پوست از خواص زیتون پرورده هستند. زیتون پرورده از ترکیب زیتون بی‌ هسته با رب انار، گردو (یا سایر مغزی‌جات)، سیر و ادویه‌های جانبی تولید می‌شود. معمولاً زیتون پرورده را همراه با غذا مصرف می‌کنند. در ادامه درباره ویژگی‌های زیتون پرورده و خواص آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

خواص زیتون پرورده چیست؟

فواید زیتون پرورده

زیتون از نظر تب سنتی طبعی گرم و مرطوب دارد. ترکیب این میوه با گردو، سیر و رب انار باعث معتدل‌تر شدن طبع زیتون می‌شود. به همین خاطر زیتون پرورده گزینه خوبی برای مصرف همراه با غذاست. این فراورده به‌خاطر خواص آنتی اکسیدانی و سرشار بودن از ویتامین‌ها و مواد معدنی، فواید بی‌شماری هم برای بدن خواهد داشت. در ادامه 8 خاصیت مهم زیتون پرورده را مرور می‌کنیم:

یک: خواص زیتون پرورده برای لاغری

اگر به دنبال لاغری هستید، باید میزان مصرف چربی‌های اشباع و فراورده‌های روغنی را کاهش دهید. همچنین باید میزان کمتری کالری وارد بدن کنید. به همین خاطر باید به ‌سراغ گزینه‌هایی بروید که نیازهای بدن به ویتامین‌ها و مواد معدنی را نیز تامین کنند.

زیتون پرورده و همچنین زیتون سیاه به‌خاطر ترکیب‌هایی که دارند، می‌توانند تا حد زیادی ویتامین‌ها و مواد مغذی بدن را تامین کنند. به‌علاوه تقریباً هر 100 گرم زیتون پرورده حدود 450 کالری انرژی دارد. وقتی زیتون پرورده مصرف می‌کنید، به همین خاطر وقتی زیتون پرورده مصرف می‌کنید، زودتر احساس سیری خواهید کرد که جلوی پر خوری شما را می‌گیرد.

نکته مهم‌تر اینجاست که چربی‌های موجود در زیتون از نوع غیراشباع هستند و باعث شکسته شدن بافت‌های چربی می‌شوند. در نتیجه کالری موجود در زیتون پرورده باعث چاقی نمی‌شود. به همین خاطر توصیه می‌شود همراه با غذا از زیتون پرورده نیز استفاده کنید.این مورد از خواص بارز زیتون سیاه نیز می باشد.

زیتون پرورده در کاهش قندخون نیز تاثیر بسزایی دارد. به طوری که سایت snappfood در این باره گفته:

زیتون، بدن افراد را در برابر دیابت نوع 2 محافظت می‌کند. طبق تحقیق‌های انجام شده، استفاده از زیتون و روغن زیتون علائم دیابت نوع 2 را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. با توجه به اینکه در ترکیبات زیتون پرورده انار یا رب انار هم وجود دارد، این ماده غذایی به عنوان کاهنده قند خون شناخته می‌شود. پس کاهش قند خون با زیتون پرورده را فراموش نکنید.

دو: خواص زیتون پرورده برای مردان

گردوی پودر شده، سیر و زیتون مهم‌ترین اجزای زیتون پرورده هستند. این ترکیب‌ها باعث گرمی مردان شده و توان جنسی آن‌ها را افزایش می‌دهد. نکته دیگر اینکه زیتون سرشار از آنتی اکسیدان است. در نتیجه جلوی پیری زودرس را در مردان می‌گیرد. همچنین به دلیل نداشتن چربی‌های اشباع، در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز موثر است.

سه: خواص زیتون پرورده در بارداری

زنان باردار نیاز بالایی به ویتامین‌ها و مواد معدنی، به‌خصوص آهن دارند. زیتون پرورده ترکیبی از مغزیجات و میوه زیتون است که هرکدام ویژگی‌ها و خواص بی‌نظیری دارند. مصرف زیتون، گردو و سیر می‌تواند نیاز بدن به آهن، روی، سدیم و ویتامین‌های E، A، K و… را از بین ببرد. در نتیجه به زنان باردار توصیه می‌شود از زیتون پرورده استفاده کنند.

علاوه بر این، زیتون پرورده به سیستم گوارش بدن هم کمک می‌کند. با توجه به اینکه روند هضم غذا در زنان باردار معمولاً دچار اختلال عملکردی است، مصرف زیتون پرورده می‌تواند از بروز بیماری‌هایی مثل یبوست در این زنان جلوگیری کند.

 

چهار: خواص زیتون پرورده در پیشگیری از سرطان

خواص زیتون پرورده در پیشگیری از سرطان

زیتون پرورده تقریباً تمامی خواص زیتون را دارد. این فراورده سرشار از آنتی اکسیدان و مواد میکروب‌زدا است. مصرف روزانه زیتون پرورده می‌تواند در پیشگیری از سرطان‌های روده، معده، پروستات، پستان، پوست و… موثر باشد. درواقع مواد آنتی اکسیدانی موجود در زیتون، می‌توانند رادیکال‌های آزاد موجود در بدن را خنثی کرده و کنترل کنند. به این شکل زیتون جلوی ابتلا به سرطان‌ها را می‌گیرد.

البته در مصرف این فراورده نباید خیلی هم افراط کرد؛ زیرا زیتون پرورده کالری بالایی دارد و در افرادی که تحرک کافی ندارند، باعث چاقی می‌شود.

پنج: خواص زیتون پرورده برای معده

زیتون پرورده سرشار از مواد میکروب‌زدا و آنتی‌ اکسیدان است. در مواقعی که معده به چیزی حساسیت نشان می‌دهد یا از زخم‌های سطحی رنج می‌برد، مصرف زیتون پرورده می‌تواند در بهبود شرایط موثر باشد.

نکته دیگر اینکه از نظر تب سنتی زیتون فراورده‌ای گرم و مرطوب است. زمانی که این فراورده با گردو، سیر و رب انار ترکیب می‌شود، طبع آن رو به اعتدال می‌رود. در نتیجه مصرف آن با غذای روزانه گزینه خوبی برای ایجاد تعادل در طبع افراد است. این مورد نیز به سلامت بیشتر معده کمک می‌کند.

شش: خواص زیتون پرورده برای پوست

سلول‌های پوستی بدن نیز مانند دیگر سلول‌ها نیاز به ویتامین و مواد مغذی دارند. ویتامین‌های E، A، K و تامین رطوبت، باعث می‌شود تا پوستی صاف‌تر و زیباتر داشته باشید. زیتون، گردو و سیر سرشار از این مواد مغذی هستند. در نتیجه مصرف آن‌ها به سلامت پوست کمک می‌کند. به‌علاوه زیتون پرورده سرشار از آنتی اکسیدان است که باعث جوان‌سازی پوست می‌شود.  جوانسازی پوست و رفع چروک های آن از فواید روغن زیتون برای صورت هم میباشد.

هفت: خواص زیتون پرورده برای یبوست

مصرف زیتون باعث افزایش باکتری‌های مفید روده می‌شود. این باکتری‌ها به روند هضم مواد غذایی و جذب ویتامین‌ها و پروتئین‌ها کمک می‌کنند. در ضمن روغن موجود در زیتون نقش ملین را برای روده دارد و باعث کاهش التهابات روده خواهد شد. در نتیجه اگر از بیماری‌های روده‌ای رنج می‌برید یا به یبوست مبتلا هستید، با مصرف زیتون پرورده می‌توانید این مشکل را تا حد خوبی حل کنید.

به نقل از سایت rasaya در رابطه با خواص زیتون پرورده برای شکم درد:

We have no doubt about the numerous properties of cultivated olives, and we have already talked about its properties for the skin and heart. But is it also good for the stomach? Do not doubt! Processed Olive is effective for the treatment of stomach ulcers and gastritis and also reduces the risk of gallstone formation. It helps to clean the stomach and reduces its inflammation.

گفتنی است از جمله خواص زیتون تلخ نیز میتوان به کمک به رفع یبوست اشاره کرد.

هشت: خواص زیتون پرورده برای زنان

مصرف زیتون پرورده در زنان باعث گرمی محیط واژن می‌شود و شور جنسی آن‌ها را افزایش می‌دهد. به‌علاوه اینکه زیتون دارای خاصیت جوان‌کنندگی است. زنانی که خواستار پوستی شفاف و بدون چروک هستند، بهتر است روزانه چند زیتون پرورده مصرف کنند. البته افراط در مصرف این فراورده باعث چاقی شده و توصیه نمی‌شود.

مضرات زیتون پرورده چیست؟

مضرات زیتون پرورده چیست؟

تا اینجا از خواص زیتون پرورده برای بدن صحبت کردیم و از 8 خاصیت مهم این فراورده گفتیم؛ اما مصرف بی‌رویه زیتون پرورده نیز مضراتی برای بدن خواهد داشت. از جمله مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

  • اگرچه کالری موجود در زیتون پرورده از نوع خوب است و مصرف آن ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن را تامین می‌کند، اما مصرف بی‌اندازه آن پیش‌زمینه چاقی را در افراد ایجاد خواهد کرد.
  • زیتون پرورده خاصیت ضد التهابی دارد و ملین خوبی برای روده است؛ اما اگر بیش از اندازه مصرف شود، باعث بروز مشکلاتی در روده شده و بیماری‌هایی مثل اسهال را به‌ وجود می‌آورد.
  • زیتون پرورده یک فراورده غذایی سنگین است. به همین خاطر مصرف بیش از اندازه آن باعث ایجاد مشکلات گوارشی خواهد شد.
  • زیتون پرورده دارای مواد معدنی فلزی است که معده آن‌ها را به سختی هضم می‌کند. اگر معده حساسی دارید یا ممکن است به زیتون پرورده حساسیت داشته باشید، حواستان به میزان مصرف این فراورده باشد.
  • زیتون پرورده فراورده‌ای است که امکان تقلب در آن بالاست. در نتیجه قبل از خرید، باید مطمئن شوید این فراورده غذایی استانداردهای لازم را دارد و مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند. به همین خاطر توصیه می‌شود فقط از مراکز مطمئن زیتون پرورده خود را تهیه کنید.

سخن آخر

کمک به هضم غذا، تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن، افزایش میل جنسی در آقایان و خانم‌ها و پیشگیری از بروز سرطان‌های شایع از خواص زیتون پرورده هستند. البته این فراورده غذایی مضراتی نیز دارد. مصرف بیش از اندازه زیتون پرورده ممکن است باعث مشکلات گوارشی در افراد شود یا واکنش‌های آلرژیک را به همراه داشته باشد. اگر درباره زیتون پرورده و خواص آن سوال دیگری دارید، در کامنت‌های پست پاسخگوی شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *