خواص زیتون چیست؟ | 13 خاصیت مهم زیتون برای بدن

پیشگیری از ابتلا به سرطان، کمک به فرایند هضم غذا، افزایش میل جنسی در خانم‌ها و آقایان، کاهش کلسترول خون، کمک به فرایند لاغری و جوان‌سازی پوست از مهم‌ترین خواص زیتون برای بدن است. البته مصرف بی‌رویه زیتون می‌تواند مشکلاتی را برای کبد و کلیه ایجاد کند؛ زیرا زیتون حاوی سدیم است که مصرف بیش از اندازه آن باعث نارسایی کلیوی و کبدی می‌شود. در ادامه درباره فواید زیتون و موارد استفاده آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

فواید زیتون چیست؟

فواید روغن زیتون

مهم‌ترین فواید زیتون به دو عامل آنتی اکسیدان‌ و ویتامین‌های موجود در این میوه برمی‌گردد. آنتی اکسیدان‌ موجود در زیتون برای پیشگیری از ابتلا به سرطان، کمک به فرایند هضم غذا و جوان‌سازی پوست موثر است. آنتی اکسیدان‌ زیتون می‌تواند رادیکال‌های آزاد موجود در بدن را خنثی کرده و تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها را به‌ وجود بیاورد. این مورد از بروز بیماری‌هایی مثل سرطان پستان، پروستات، معده و روده جلوگیری می‌کند.

نکته دیگر اینکه مصرف زیتون باعث کاهش سطح کلسترول خون می‌شود. افرادی که فشار خون دارند یا با مشکلات چربی خون درگیر هستند، می‌توانند با مصرف زیتون تا حد خوبی فشار و چربی خون خود را کنترل کنند.

نکته دیگر اینکه زیتون حاوی ویتامین‌های E و K، پتاسیم و فیبر است. با مصرف روزانه زیتون می‌توانید بخشی از ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن را تامین کنید و به سلامت آن کمک نمایید. در ادامه از خواص زیتون بیشتر صحبت خواهیم کرد.

خواص زیتون چیست؟

ویتامین‌های موجود در زیتون و مواد آنتی اکسیدانی آن باعث شده تا مصرف زیتون خواص بی‌شماری برای سلامتی بدن داشته باشد. در ادامه به بررسی خواص زیتون برای بدن می‌پردازیم:

یک: خواص زیتون برای معده

زیتون سرشار از ماده‌ای به نام پلی فنول است که خواص آنتی اکسیدانی و میکروب‌زدایی دارد. اگر دچار زخم معده هستید یا از التهاب آن رنج می‌برید، مصرف زیتون می‌تواند به درمان این بیماری‌ها کمک کند. خواص آنتی اکسیدانی زیتون باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد شده و به هضم راحت‌تر غذا کمک می‌کند.

علاوه بر این، زیتون یک میکروب‌زداست و می‌تواند معده شما را از وجود باکتری‌ها و میکروب‌های مزاحم پاک نماید. به همین خاطر از زیتون به‌عنوان یک داروی گیاهی برای رفع زخم معده و پاک‌سازی آن هم نام می‌برند.

زیتون خواص ضد التهابی نیز دارد. اگر دچار التهاب معده باشید، با مصرف زیتون می‌توانید این مشکل را تا حد مطلوبی رفع کنید. از زیتون پرورده نیز می توانید در کنار غذا استفاده کنید زیرا رفع زخم معده از خواص زیتون پرورده نیز میباشد.

دو: خواص زیتون در بارداری

زیتون میوه‌ای سرشار از آهن، ویتامین‌های E،  K و فیبر است. با توجه به اینکه در زمان بارداری نیاز بدن به آهن و ویتامین‌های مختلف افزایش پیدا می‌کند، مصرف زیتون برای زنان مفید خواهد بود.

سایت parenting.miniklub در رابطه با تاثیر زیتون بر سلامت استخوان ها در دوران بارداری می گوید:

Specific compounds found in olives aid in preventing bone loss. Oleuropein and hydroxytyrosol, the two polyphenols found in olives, may play an important role in the formation and maintenance of bone

نکته دیگر اینکه در زنان باردار، به‌خاطر هورمون‌ها، روند طبیعی هضم و دفع غذا کند شده و باعث بیماری‌هایی مثل یبوست می‌شود. مصرف روزانه زیتون باعث افزایش باکتری‌های مفید روده و متابولیت‌های میکروبی خواهد شد. این میکروارگانیسم‌ها روند دفع و تجزیه مواد غذایی را سرعت می‌بخشند و از بروز بیماری‌های مرتبط با روده جلوگیری می‌کنند.

خواص دیگر زیتون برای زنان باردار، به‌خاطر آنتی اکسیدان و خواص ضد میکروبی آن است. مصرف روزانه زیتون باعث افزایش سطح آنتی اکسیدان‌های بدن می‌شود که جلوی بروز بیماری‌های قلبی، معده و سرطان سینه را می‌گیرد. در نتیجه به زنان باردار توصیه می‌شود روزانه 6 تا 7 دانه زیتون مصرف کنند یا اینکه از روغن زیتون استفاده نمایند.

سه: فواید زیتون برای پیشگیری از سرطان

فواید زیتون برای پیشگیری از سرطان

زیتون حاوی مواد آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی است. مصرف روزانه زیتون به‌واسطه آنتی اکسیدان‌های موجود در آن برای جلوگیری از سرطان موثر خواهد بود. به‌علاوه اینکه زیتون باعث کاهش کلسترول خون می‌شود. در نتیجه مصرف آن برای بیماران قلبی و عروقی نیز مفید است.

چهار: خواص زیتون برای کبد

زیتون دارای کمترین میزان چربی اشباع بوده و سرشار از مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. کبد چرب از بزرگترین مشکلاتی است که اغلب مردم با آن روبرو هستند. این افراد باید از روغن‌هایی استفاده کنند که کمترین میزان چربی اشباع را دارند. از این نظر روغن زیتون با کمتر از 12 درصد چربی اشباع جزء بهترین انتخاب‌ها برای رفع مشکل کبد چرب است.

نکته دیگر اینکه آنتی اکسیدان‌های موجود در زیتون می‌تواند در روند درمان کبد چرب موثر باشد و به پاک‌سازی آن از سموم کمک کند.

پنج: خواص زیتون برای پوست

خواص روغن زیتون برای پوست

زیتون سرشار از ویتامین‌های مفید برای پوست است. در بسیاری از آب‌رسان‌ها و مرطوب‌کننده‌های صنعتی از ویتامین‌های E و K استفاده می‌شود که به روند جوان‌سازی پوست کمک می‌کنند. دانه‌های زیتون دارای مقادیر فراوانی از همین ویتامین‌هاست. به همین خاطر با مصرف خوراکی زیتون نیز می‌توانید ویتامین‌های لازم پوست را تامین کنید.

اگر می‌خواهید از خواص زیتون برای پوست بیشتر بهره‌مند شوید، می‌توانید از روغن زیتون فرابکر یا لوسیون‌های گیاهی حاوی زیتون استفاده کنید. روغن زیتون دارای آنتی اکسیدان است و جلوی پیری زودرس پوست را می‌گیرد. به‌علاوه اینکه روغن زیتون گزینه خوبی برای افزایش رطوبت سطح پوست است.

البته در مصرف موضعی روغن زیتون روی پوست نباید افراط کرد؛ زیرا روغن این دانه گیاهی جزء روغن‌های سنگین دسته‌بندی می‌شود و اگر روی پوست بماند، خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل اگزما را افزایش می‌دهد.

شش: خواص زیتون برای کلیه

یکی از دلایل نارسایی کلیوی ناشی از استرس اکسیداتیو است. این مسئله به‌واسطه عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد تولید شده و آنتی اکسیدان‌های موجود در بدن رخ می‌دهد. اغلب کسانی که این مشکل را دارند، به‌ سراغ داروهایی می‌روند که سرشار از آنتی اکسیدان باشند؛ اما به‌جای استفاده از داروهای شیمیایی می‌توانید از مواد گیاهی مثل زیتون استفاده کنید. زیتون حاوی مقادیر زیادی پلی فنول است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می‌تواند برای درمان نارسایی کلیوی مفید باشد.

البته کسانی که با بیماری‌های کلیوی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، باید حواسشان به میزان استفاده از زیتون و نوع زیتون مصرفی هم باشد. زیرا زیتون سرشار از عنصر سدیم است که می‌تواند باعث نارسایی‌های کلیوی شود.

هفت: خواص زیتون برای لاغری شکم / خواص زیتون سبز برای لاغری

زیتون سبز دارای ویتامین‌های E و K بوده و به‌واسطه فیبر موجود در آن، می‌تواند بخشی از انرژی لازم بدن را تامین کند. به‌علاوه که زیتون دارای کمترین میزان روغن اشباع است و مصرف روزانه آن مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند.

خواص زیتون سبز برای لاغری

علاوه بر مصرف خام زیتون، می‌توان از روغن زیتون هم برای لاغری کمک گرفت. چربی اشباع موجود در روغن زیتون کمتر از 12 درصد است. چربی‌های اشباع بیشترین نقش را در افزایش سطح کلسترول خون و چاقی دارند. در نتیجه اگر روغن زیتون را جایگزین دیگر روغن‌های گیاهی مثل آفتاب‍گردان یا پالم کنید، در مجموع بدن سالم‌تری خواهید داشت. همچنین جایگزینی روغن‌های دیگر با روغن زیتون باعث لاغری بدن و شکم خواهد شد.

 هشت: خواص زیتون در بدنسازی

مصرف روزانه زیتون می‌تواند در تامین نیازهای بدن مثل ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها موثر باشد. هر 100 گرم زیتون حاوی 3.2 گرم فیبر، 6.3 گرم کربوهیدرات و 80 درصد آب است. میزان چربی اشباع موجود در روغن زیتون هم به کمتر از 12 درصد می‌رسد. در نتیجه می‌توان زیتون را به‌عنوان یک فراورده مفید برای بدنسازی هم استفاده کرد.

نکته دیگر اینکه روغن زیتون هم گزینه خوبی برای آشپزی و سرخ کردن مواد غذایی است. این روغن کمترین میزان چربی و قند را دارد و در بهبود سلامتی بدن هم موثر است.

نه: خواص زیتون برای کودکان

میزان سوخت‌وساز بدن در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است. به‌علاوه اینکه بدن کودکان به میزان زیادی آهن، پتاسیم و ویتامین‌های معدنی نیاز دارد. زیتون سرشار از آهن و مواد معدنی بوده و مصرف آن می‌تواند به رشد کودکان کمک کند.

نکته دیگر به خواص آنتی اکسیدانی و میکروب‌زدایی زیتون بر می‌گردد. آنتی اکسیدان‌های موجود در زیتون می‌تواند ضامنی برای سلامتی کودکان از بیماری‌های کلیوی، سیستم گوارش و یبوست باشد.

ده: خواص زیتون برای مردان

زیتون رسیده دارای طبعی گرم و مرطوب است. به همین خاطر مصرف آن باعث افزایش قوای جنسی در مردان می‌شود. علاوه بر این، با مصرف زیتون می‌توانید از بروز سرطان‌های ریه و پروستات و همچنین بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری کنید. این موارد از خواص زیتون سیاه نیز میباشد.

نکته دیگر اینکه اغلب مردان در سنین میان‌سالی و بزرگ‌سالی درگیر مشکلات چربی خون و چاقی هستند. این افراد بهتر است روغن زیتون را جایگزین روغن‌های گیاهی دیگر کنند. روغن زیتون کمترین میزان اسیدهای چرب را دارد و از بروز بیماری‌های مرتبط با چربی خون و چاقی جلوگیری می‌کند.

یازده: خواص زیتون برای زنان

خواص زیتون برای زنان

مصرف روزانه زیتون باعث گرمی محیط واژن شده و به افزایش میل جنسی زنان نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، زیتون حاوی ویتامین‌های E و K بوده و برای زیبایی و درخشندگی پوست نیز مفید است. حتی می‌توانید از زیتون برای تهیه ماسک صورت نیز استفاده کنید.

نکته دیگر خواص روغن زیتون برای زنان است. اگر می‌خواهید پوست درخشانی داشته باشید، می‌توانید از روغن زیتون برای ماساژ و آب‌رسانی به پوست خود کمک بگیرید. برای آشنایی با خواص روغن زیتون برای پوست توصیه می‌کنیم مقاله «فواید روغن زیتون برای پوست» را بخوانید.

در زنانی که مشکل پیری زودرس دارند، آنتی اکسیدان موجود در زیتون می‌تواند جلوی پیری زودرس را بگیرد و در جوان‌سازی پوست و صورت موثر باشد. علاوه بر زیتون می توانید از روغن زیتون هم برای صورتتان استفاده کنید. برای آشنایی با فواید روغن زیتون برای صورت مقاله خواص روغن زیتون برای صورت را بخوانید.

دوازده: فواید زیتون همراه غذا

از بهترین راه‌های مصرف زیتون، استفاده از آن همراه غذاست. زیتون از نظر طب سنتی طبع گرم و مرطوب دارد. در طب سنتی توصیه شده که همواره تعادل بدن حفظ شود. به همین خاطر برای مواقعی که غذایی با طبع سرد مصرف می‌کنید، می‌توانید در کنار غذا زیتون هم قرار دهید. غذاهایی مثل برنج، گوشت قرمز، ماکارونی و… طبع سرد دارند. مصرف زیتون با این غذاها فرایند هضم را راحت‌تر کرده و به افزایش سلامت افراد کمک می‌کند. گفتنی است که طبع روغن زیتون هم گرم است و مصرف آن با غذا بسیار توصیه می شود.

سیزده: خواص زیتون شور برای یبوست

زیتون شور حاوی مقادیر فراوانی پتاسیم، فیبر و امگا 3 است. مصرف روزانه زیتون به‌خاطر پتاسیم و فیبر موجود در آن به هضم و دفع غذا کمک می‌کند. پتاسیم می‌تواند در رفع ورم روده موثر باشد. ورم معده مهم‌ترین عاملی است که باعث بیماری یبوست می‌شود یا آن را تشدید می‌کند. نکته دیگر به خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی زیتون برمی‌گردد. مصرف روزانه زیتون شور باعث افزایش باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های مفید روده می‌شود و به فرایند دفع غذا کمک می‌کند.

سخن آخر

زیتون حاوی مقادیر فراوانی آنتی اکسیدان است. مصرف روزانه زیتون، خطر ابتلا به سرطان‌های پستان، معده، روده، پروستات و… را کاهش می‌دهد. همچنین باعث کاهش ورم معده و روده شده و فرایند هضم غذا را سریع‌تر می‌کند. نکته دیگر به ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در زیتون برمی‌گردد. مصرف زیتون باعث جوان‌سازی پوست شده و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند. علاوه بر زیتون، روغن زیتون نیز خواص بی‌نظیری دارد. اغلب افرادی که با مشکلات چربی خون یا بیماری‌های قلبی عروقی درگیر هستند، بهتر است روغن زیتون را جایگزین روغن‌های گیاهی موجود کنند. اگر درباره زیتون و روغن زیتون سوالی دارید، در کامنت‌ها پاسخگوی شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *